PRENSES DIANA: “ROYAL STYLE IN THE MAKING” SERGİSİ

PRENSES DIANA:
“ROYAL STYLE IN THE MAKING” SERGİSİ

Prenses Diana’nın 1981 yılında Prens Charles ile evlenirken giydiği ikonik gelinliği, “Royal Style In The Making” isimli sergi ile Kensington Sarayı’nda sergileniyor. 

 

3 Haziran 2021 tarihinden 2 Ocak 2022’ye kadar Kensington Orangery’de sergilenecek olan gelinlik, tasarımcı Elizabeth Emanuel’e ait olup, 25 metrelik uzunluktaki kuyruğu ile kraliyet tarihine imza atmış ve St. Paul Katedrali’nin koridorunu kaplamıştı. 

 

 

Frak, yuvarlak, süslemeli yakası ile dikkat çeken bu ikonik gelinlik, moda tarihinin en beğenilen gelinliklerinden biri olarak öne çıkıyor. Aslen kraliçenin büyükannesi Mary’e ait olan danteller ile tasarlanan gelinlik, zamanın bir imzası olan hacimli kabarık kollu fırfırlı detaylara ve vücuda oturan bir korseye sahip.

 

“Kensington Sarayı’ndaki yaz sergimiz, çalışmaları 20.yüzyıl boyunca kraliyet ailesinin görsel kimliğini şekillendirmede etkili olan İngiliz tasarımının en büyük yeteneklerinden bazılarına ışık tutacak.” – Sergi küratörü Matthew Storey

Sergide yalnızca ikonik gelinlik değil, aynı zamanda İngiliz kraliyet tarihinin gelinlikleri ve elbiseleri dahil olmak üzere daha önce hiç görülmemiş arşiv parçaları da yer alıyor.  

En çok tiyatro yapımları üzerine yaptığı çalışmalar ile tanınan Oliver Messel tarafından Prenses Margaret için tasarlanan 18. Yüzyıla ait olan gelinlik de sergideki nadide parçalardan birini oluşturuyor. Dantel süslemeli ve korsajlı ışıltılı mavi ve altın elbise, Messel’in

orijinal eskizinin yanında sergileniyor.

BİZ SİZİ ARAYALIMLÜTFEN FORMU DOLDURUNUZ