Altier Academy Library

 

Altier Academy Library

ALTIER ACADEMY LIBRARY
 
Moda ve güzellik sektörü ile ilgili olarak her türlü bilgiyi sahipleri ile buluşturmayı amaç edinmiş olan Altier Akademi Kütüphanesi, bünyesindeki geniş kitap ve süreli yayın koleksiyonu ile ücretsiz olarak hizmet veriyor.

Kütüphane bünyesinde moda, moda tarihi, tasarım, tekstil, sanat ve sanat tarihi ile birlikte pazarlama, işletme, güzellik, kuaförlük ve makyaj alanlarında da yerli ve yabancı kaynak kitaplar yer alıyor. Bu kaynak kitapların birkaçına bu yazıda da yer vermek istedik.

Moda ve moda tarihi için temel kaynaklardan biri olan “Moda: Geçmişten Günümüze Giyim Kuşam ve Stil Rehberi” “Fashion: The Ultimate Book of Costume and Style” Türkçe ve İngilizce kaynak olarak kütüphanenin baş köşesinde yer alıyor. Tarih öncesinden başlayarak Orta Çağ, Rönesans, Barok ve Rokoko ile birlikte 1900’lerden itibaren günümüze kadar süren modadaki devrimler ve yenilikler bu kitapta ayrıntılı bir şekilde ele alınıyor. Görsel olarak da ayrıntılı bir şekilde desteklenen kitap, moda öğrenci ve öğrenci adaylarının okuması gereken kitapların başında geliyor.

360 derece moda ilkesiyle çalışmalar yaptıran Altier Akademi’de kalıp ve dikim kitapları da yer alıyor. Drape ve uygulanabilir tasarımların yer aldığı bilgiler hem Türkçe hem İngilizce kitaplardan yararlanmanızı sağlıyor.

Moda tasarımında yoğun bir şekilde araştırma gerektiren çizim ve siluet kitapları hem koleksiyon hazırlamada ve illüstrasyon oluşturmada hem de teknik bilgilerin verilmesinde önem taşıyor. “Fashionpedia”, Thames&Hudson’dan çıkan “Fashion Design Drawing Course”, “Fashion Illustration School”, “Fashion Design Course” ve daha fazlası kütüphanede yararlanmanız gereken temel kitaplar arasında yer alıyor.

Moda tarihinin incelenmesinde büyük önem taşıyan, ansiklopedi niteliğinde bir kitap olan “The Complete Costume History”, tüm ciltleriyle birlikte kütüphanede yer alıyor. Aynı zamanda tarihsel dönemlerin detaylarıyla işlendiği temel kitaplarla birlikte, kostüm tarihinin görsel bir zenginlikle işlendiği kitaplar da en nadidelerden sayılıyor.

Kütüphanede tüm tasarımcıların yer aldığı kaynak kitaplarla birlikte; Chanel, Dior, Alexander McQueen gibi büyük tasarımcıların temel kitapları da yer alıyor.

Altier Akademi’nin değerli hocalarından Piraye Yüksel’in de çevirisi yaptığı “The Fashion: The Whole Story” “Modanın Tüm Öyküsü”, modayı her haliyle anlamak için en temel kaynaklardan birini oluşturuyor. Modayı ve moda tarihini her yönüyle ele alan bu kitapta, tarihsel olaylar ile modanın paralel gidişatında birbirlerini nasıl etkilediğini öğreniyorsunuz.
 
Çanta, takı, ayakkabı, şapka gibi modayı etkileyen tüm aksesuarlar ile ilgili detaylı bilgileri edinebileceğiniz kitaplar da kütüphane bünyesinde bulunuyor.

Tasarımda renklerin ve desenlerin ne kadar önemli olduğu düşünüldüğünde, ilham verecek kitaplar da yine kütüphanede yer alıyor. “The Hermes Scarf”, tekstil tasarımcısı Kaffe Fassett’in imzalı “Bold Blooms” adlı kitabı temel dekoratif kitaplardan.

Moda fotoğrafçılığında büyük ses getirmiş Tim Walker’ın Thames&Hudson ve V&A Publishing’den çıkan kitaplarına da fotoğraf/moda fotoğrafçılığı bölümünden erişim sağlayabiliyorsunuz.

Güzellik, makyaj, sağlık üzerine de geniş kitaplara sahip olan Akademi’de yine yerli ve yabancı kaynaklar bulunuyor.

Sanat ve kültür kapsamında da geniş arşive sahip olan kütüphanede, kültürel gezilerle ilgili kitaplar ve Van Gogh, Marc, Rembrandt gibi ünlü sanatçıların da kitaplarına yer veriliyor.
 
Kütüphanede öğrencilerin etkileşimde bulunabileceği süreli yayınlar, güncel moda dergileri, akademik tezler ve yayınlar da yer alıyor.

 

Diğer Blog Yazıları

BİZ SİZİ ARAYALIMLÜTFEN FORMU DOLDURUNUZ