Cilt Bakımı Ve Aroma Terapi

 

Cilt Bakımı Ve Aroma Terapi

Güzellik akla gelince cildin analizi ve istekleri ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle cilde uygulanan doğru yöntemlerle birlikte cilt bakımının etkisi artmaktadır.
 
Eski Mısır’dan beri özen gösterilen cilt bakımında ilk yüz maskesi kilden yapılmış, 16 ve 17.yüzyıllarda solgun cildin asaletin sembolü olması sebebiyle kadınlar güneşten kaçarak ciltlerini korumuşlardır.
 
İlk modern maske ise 1800’lü yıllarda ortaya çıkmıştır. Maske yüze yapışmadığı için kordonları başın arka tarafından geçirilerek kullanılmıştır.

20.yüzyıl ile birlikte parlak bir cilde sahip olabilmek için güzellik salonları açılmaya başlamıştır. Özellikle 1940’lı yıllarda pembe yanaklar sağlığın ve güzelliği temsil ettiğinden salonlarda bu amaca yönelik uygulamalar yapılmıştır.
 
Günümüze gelen güzellik sektöründe çok önemli bir alanı kapsayan Güzellik Uzmanlığı’nda cilt bakımının yanı sıra aromaterapi de büyük önem taşımıştır.

Aromaterapi ise bitkilerin kök, yaprak ve çiçeğinin damıtılması ile elde edilen yağların kullanılmasıdır. Kökenleri çok eskiye dayanan aromaterapide özellikle İbn-i Sina damıtma cihazının şemasını çizerek bitkilerin şifacı özelliğini belirtmiştir.
 
Zihinde, bedende ve ruhta bütüncül bir terapi vazifesi gören ve koku ile tedavi anlamına gelen aromaterapi, wellness’in uygulanmasında ön plana çıkmaktadır. İyi, sağlıklı yaşam olarak adlandırılan wellness kavramı bu açıdan aromaterapi masajı ile birlikte desteklenmektedir.
 
Aromaterapi masajında kullanılan her yağ farklı etki göstermekle birlikte özellikle sakinleştirici, canlandırıcı ve enerji verici olmalarıyla kaygı, depresyon ve menstrual sancılara iyi gelmektedir.

Aromaterapinin faydaları ise;

  • Kan ve lenf dolaşımını canlandırır.
  • Cilde canlılık ve parlaklık verir.
  • Psikolojik ve fizyolojik olarak rahatlatır.
  • Yorgun dokuları canlandırır.
  • Dokulardaki fazla sıvının atılmasını sağlar.
  • Yeni hücrelerin üretilmesine destek verir.

 
 

BAŞLICA AROMATİK YAĞLAR
 
Cilt bakımında acıbadem ve adaçayı yağı

Hassas ve yağlı ciltler için lavanta yağı, mersin yağı

Kuru ciltler için ceviz yağı, jojoba yağı, sinameki yağı, susam yağı

Hücre yenileyici özelliği olan aloe vera yağı, buğday yağı, gül yağı

 

Diğer Blog Yazıları

BİZ SİZİ ARAYALIMLÜTFEN FORMU DOLDURUNUZ