Moda Tasarımı ile Stilistlik Eğitimi Arasındaki Farklar

 

Moda Tasarımı ile Stilistlik Eğitimi Arasındaki Farklar

Moda Tasarımı ile Stilistlik Eğitimi Arasındaki Farklar

Uzun yıllardır moda endüstrisinde kavram karmaşası yaratan Moda Tasarımı ve Stilistlik mesleklerinin detaylarını sizler için derledik.

Moda endüstrisinde üretim ve tasarım iki farklı departmandır. Üretim departmanında çalışacak olan profesyonellerden kalıp hazırlama ve dikim süreçlerine hakimiyet, tasarım departmanında çalışacak olan profesyonellerden ise teknik çizim, dijital tasarım ve bütünsel koleksiyon hazırlama süreçlerine hakimiyet beklenmektedir.

Eğitim programlarımızda yer alan bölümlerimiz içerisindeki Modelistlik eğitim program öğrencilerimiz 10 ay süren eğitim boyunca “kalıp ve dikim” teknikleri üzerine uzmanlaşmaktadır. Stilistlik eğitim program öğrencilerimiz ise 10 ay süren eğitim boyunca teknik çizim, dijital tasarım ve koleksiyon hazırlama teknikleri üzerine uzmanlaşmaktadır.

Burada önemli olan nokta, Modelistlik işin üretimidir, Tasarım ise işin yönetimi ve rekabetin sağlandığı alandır ve üretimini bilmediğiniz bir konunun yönetiminde zorlanılacağı için iyi bir tasarımcının kalıp ve dikimi de bilmesi gerekmektedir.

Hem üretim, hem de tasarım alt yapısının aynı anda kazanıldığı eğitim programı ise Moda Tasarımı olarak adlandırılmaktadır.

Bunu basit bir formül ile özetlemek gerekirse;  Moda Tasarımı = Modelistlik + Stilistlik

Aklınızda “Hangi bölüm benim için daha uygun olur?” sorusu varsa, bu konuda öncelikle hangi alanda kendinizi geliştirmek istiyorsunuz bunu belirlemeniz gerekmektedir. Örneğin, eğer kalıp ve dikim alt yapınız varsa o zaman tasarım alanında alt yapı kazanmak için Stilistlik bölümü daha doğru bir seçim olacaktır. Eğer tasarım alanında alt yapınız varsa o zaman da kalıp ve dikim tekniklerini öğrenmek için Modelistlik bölümünü seçmeniz daha doğru olacaktır. Eğer sıfırdan başlayacaksanız, o zaman Moda Tasarımı programına katılarak hem kalıp ve dikim, hem de tasarım alanında aynı anda alt yapı kazanmış olursunuz.

Şunu unutmayın, en önemli karar vereceğiniz husus “zaman”. Özellikle çalışan kişiler için her iki bölümü aynı anda öğrenmek yoğun bir süreç oluşturacaktır. Bu sebepten dolayı eğer çalışıyorsanız tek bir bölüm ile başlamanız sizin için daha faydalı olacaktır, bu konuda da eğitim sonrasındaki hedeflerinizi gözden geçirin, tasarım mı yapmak istiyorsunuz, yoksa kalıp çıkartıp dikim mi yapmak istiyorsunuz? İşte burada eğer “tasarım yapmak istiyorum” diyorsanız Stilistlik, eğer “kalıp çıkartıp dikimlerini yapıp kıyafeti oluşturmak istiyorum” diyorsanız o zaman Modelistlik eğitimini ile başlamanız sizin için daha verimli olacaktır. Eğer eğitim süreci boyunca çalışmayacaksanız ve zamanınız müsaitse o zaman Moda Tasarımı bölümünü tercih ederek her iki alanda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Eğer halen hangi programa karar veremiyorsanız; 0212 660 60 04 numaramızı arayarak Eğitim Danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz, sizlere doğru tercih yapmanız konusunda yön göstereceklerdir.

Sevgilerimle,
Ebru ADSAN
Direktör

Diğer Blog Yazıları

BİZ SİZİ ARAYALIMLÜTFEN FORMU DOLDURUNUZ